Oblast koja se tiče informiranja javnosti i odnosa sa medijima podrazumijeva razumijevanje koncepta javnosti, odnosno određivanje ciljnih javnosti za poruku koja se želi prenijeti. Odnosi s medijima podrazumijevaju izgradnju pozitivnih uzajamnih veza sa medijskim subjektima u cilju prenošenja poruke u javnost. Potrebno je razumjeti termin medij, koji predstavlja bilo koje sredstvo za prijenos informacija. U tom slučaju termin mediji podrazumijevaju i nove medije, poput društvenih mreža, ali i štampani poster koji šalje određenu poruku. Važno je razumjeti da izabrane boje, font i drugi grafički elementi na posteru, ili objavi na društvenim mrežama su sastavni dio poruke koja se šalje.
Informacija je ključni element svake komunikacije i problem može nastati ukoliko imamo neprovjerenu informaciju, ili ako informaciju prenosimo nerazumljivim jezikom. Zbog toga je važno znati proces nastanka informacije, odnosno osobine ciljane publike kako bismo našu informaciju prenijeli na ispravan način i da je ciljana publika razumije. Pogrešan pristup medijima otežat će da naša informacija dođe do javnosti. Tromo i neredovno upravljanje kanalima na društvenim mrežama otežat će našu komunikaciju s ciljanom publikom i umanjiti našu kredibilnost.
Kako bismo otklonili ove probleme, ili barem motivirali učesnike/ce da započnu svoju komunikacijsku transformaciju, tokom cijelog treninga koristiti će se radionice i vježbe koje će pomoći učesnicima/ama da razvijaju svoje komunikacijske vještine i unaprjeđuju veze sa medijima.
Tokom treninga Informiranje javnosti i odnosi s medijima učesnici će obrađivati teme:
- Osnove komunikacije,
- Odnosi s tradicionalnim medijima (televizija, radio, novine),
- Efikasna poruka,
- Upravljanje društvenim mrežama (Facebook, Instagram, Twitter, YouTube),
- Medijska pismenost.
Trening Informiranje javnosti i odnosi s medijima je vrlo značajan jer danas živimo u tzv. medijatiziranom društvu, u kojem više od jedne trećine globalne populacije aktivno koristi društvene mreže, a kanali komunikacije se svakodnevno razvijaju ili se stvaraju novi.
Cilj treninga je osnažiti učesnike/ce za samostalno upravljanje procesima vezanim za medijske aktivnosti i informiranje javnosti. Po završetku modula učesnici/e će bolje razumjeti medije, osobe zaposlene u medijima, značaj društvenih mreža, važnost različitog pristupa različitim javnostima i kako plasirati svoju informaciju za što veći broj ciljane publike.
Trening je namijenjen osobama iz partnerskih organizacija koje surađuju na programima Snaga lokalnog (USAID/LWCDA), Programu podrške zaštiti ljudskih prava (USAID/INSPIRE) ili drugim USAID programima u Bosni i Hercegovini. Trening je ograničen na maksimalno 26 osoba. Slanje prijave ne znači automatski da je osoba odabrana za učešće na obuci.
Tehničke informacije – Organizator snosi troškove radnih materijala, ishrane tokom trajanja treninga, putnih troškova i smještaja za učesnike/ce. Detaljnije tehničke informacije i program rada odabrani učesnici/ce, dobiti će najkasnije sedam dana pred početak treninga.
Potvrda o učešću na treningu – Potvrdu o učešću na treningu dobiti će učesnici/ce koji budu prisutni/e minimalno 90% vremena tokom trajanja treninga.
Organizatori: Za sva dodatna pitanja možete se javiti putem e-maila: nejla.memisevic@mladi.org ili na broj telefona 033-778-772.
Detaljnije i Prijavni obrazac na linku.