
Kockanje u našem društvu nema negativne konotacije i stigmatizacije !!
Ono je legalan, rasprostranjen, svima dostupan i društveno prihvatljiv oblik zabave. Neumjereno kockanje nije samo financijsko pitanje. Ukoliko igranje igara na sreću postane problem, ono može utjecati na igračevu karijeru, porodicu, pa i mnogo više od toga.
Pojam kockanje odnosi se na bilo koju „igru” u kojoj postoji šansa za dobitak ili gubitak novca, a čiji ishod ne možemo predvidjeti. Za većinu ljudi, kockanje je aktivnost u koju se uključuju povremeno i to u vidu zabave. U kockanje spadaju “bingo”, “strugalice”, loto, športsko klađenje, razni automati te igre u kockarnici poput ruleta, “ajnca” i sl…
Kockanje podrazumijeva bilo koji oblik igre u kojem se riskira gubitak novca ili nekih vrijednih predmeta, a s ciljem novčanog/vrijednosnog dobitka. Na ishod igre najviše utječe sreća.
Udruženje za prevenciju ovisnosti NARKO-NE, pored preventivnog programa “Ko zapravo pobjeđuje?” kojeg provodi u srednjim školama u Kantonu Sarajevo i Tuzlanskom kantonu, provodi i medijsku kampanju “Šta stavljaš na kocku?”
S ciljem povećanja svijesti građana/građanki o tome koliki utjecaj kockanje ima na živote pojedinaca i porodica. Kampanjom se želi uticati na stavove, norme i ponašanja zajednice u vezi s kockanjem/igrama na sreću i prevenirati nastanak problematičnog kockanja.
Ključne poruke kampanje:
- Vrijeme i novac izgubljeni kockanjem ne mogu se vratiti;
- Dobici stečeni kockanjem nisu „laka para“ jer se ukupno uloži više nego što se dobije;
- „Talent“ ili oslanjanje na prethodne ishode kockanja nisu preduvjet za siguran dobitak;
- Kockanje nije odgovor na probleme, potrebu za zabavom/uzbuđenjem ili bijeg od dosade, druženjem, rizikom i nije glamurozno.
Više o samoj kampanji na linku.